Pessary

Pessary pochwowe są to przyrządy stosowane, jako forma nieinwazyjnego leczenia zachowawczego w przypadku zaburzeń statyki narządu rodnego takich jak wypadanie macicy, cystocele (obniżenie przedniej ściany pochwy) i rectocele (obniżenie tylnej sciany pochwy) w różnym stopniu zaawansowania oraz wysiłkowego nietrzymania moczu. Mogą stanowić alternatywę dla leczenia operacyjnego, jako rozwiązanie długoterminowe.

Współczesne pessary wykonane są z miękkich, elastycznych materiałów, co w istotny sposób poprawia jakość ich użytkowania, zmniejszając ryzyko wystąpienia dyskomfortu, podrażnień, zakażeń czy odleżyn.

Pessary pochwowe współcześnie stosowane są głównie w celu złagodzenia objawów wynikających z zaburzeń statyki narządu rodnego, lub też, jako element procesu przygotowawczego do leczenia operacyjnego. Mogą być również stosowane tylko w określonych sytuacjach np., gdy dochodzi do nietrzymania moczu w trakcie uprawiania sportu. Powodzenie terapii zależy od prawidłowego dopasowania, rodzaju i wielkości pessara oraz zastosowania się pacjentki do zaleceń lekarskich.

Pessaroterapia może być stosowana przez większość pacjentek. Pessary z powodzeniem mogą być samodzielnie zakładane i wyjmowane przez pacjentkę. W większości sytuacji zaleca się wyjmowanie pessara na noc, oraz jednoczesne stosowanie dopochwowo preparatów estrogenowych. Na stałe – bez wyjmowania na noc, pessary powinny być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach w warunkach ścisłej kontroli lekarskiej.