Pierścień dopochwowy

Pierścień dopochwowy jest systemem hormonalnym uwalniającym dwa rodzaje hormonów (etonogestrel; etynyloestradiol) o działaniu antykoncepcyjnym. Podstawowy mechanizm działania systemu opiera się o zahamowanie owulacji oraz zagęszczenie śluzu szyjkowego czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników.

Kwalifikacja do stosowania pierścienia dopochwowego opiera się o:

  • badanie ginekologiczne z oceną ultrasonograficzną narządów rodnych
  • aktualne badanie cytologiczne
  • uwzględnienie przeciwwskazań do stosowania danej metody antykoncepcji

Pierwszy pierścień zakłada się w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Stosowanie pierścienia można również rozpocząć między 2 a 5 dniem cyklu, jednak konieczne jest wtedy stosowanie przez 7 dni dodatkowo barierowej metody antykoncepcji.

Pierścień dopochwowy może być samodzielnie zakładany przez pacjentkę. Po przyjęciu wygodnie pozycji należy go „ścisnąć” między dwoma palcami i umieścić w pochwie tak, aby nie był wyczuwalny. Nie jest konieczne umiejscowienie pierścienia w konkretnej pozycji. Musi jedynie pozostawać w kontakcie z błoną śluzową pochwy, nie musi natomiast obejmować szyjki macicy. Pierścień dopochwowy zakłada się raz na trzy tygodnie. Po tym czasie następuje siedmiodniowa przerwa w czasie, której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia („miesiączka”). Po upływie tego czasu należy założyć kolejny pierścień dopochwowy.