Histerosalpingografia

Zabieg HSG (histerosalpingografia) jest procedurą diagnostyczną mającą na celu radiologiczną ocenę jamy macicy oraz kształt i drożność jajowodów. Pozwala na uwidocznienie zmian strukturalnych wewnątrz jamy macicy (np. polipy endometrialne, mięśniaki podśluzówkowe, przegrody), wad rozwojowych macicy, oraz na ocenę drożności jajowodów.

Badanie powinno być wykonane w I fazie cyklu miesiączkowego – przed owulacją i po zakończeniu krwawienia (najlepiej do 10 dnia cyklu). Warunkiem wykonania badania HSG jest prawidłowy stopień czystości pochwy. Zmniejsza to ryzyko ewentualnego przeniesienia infekcji z pochwy na wyższe partie układu rozrodczego co mogłoby skutkować zapaleniem przydatków i mieć wpływ na płodność pacjentki.

Badanie HSG trwa zwykle kilkanaście minut. Pacjentce zakłada się wziernik dopochwowy, a następnie przy pomocy aparatu Schultzego, lub cienkiego cewnika wprowadza się jałowy środek cieniujący do jamy macicy. Zdjęcia radiologiczne wykonuje się w momencie, gdy środek cieniujący wypełni jamę macicy, a następnie jajowody i zacznie wydostawać się do jamy brzusznej. Badanie z reguły jest bezbolesne, choć bywa nieprzyjemne.

Bardzo rzadko może wystąpić reakcja uczuleniowa na środek kontrastujący, dlatego lekarz przed zabiegiem zapyta o ewentualne alergie.