Mammografia

Mammografia jest uważana za bezpieczną i efektywną metodę obrazowania gruczołu piersiowego. Badanie służy uwidocznieniu prawidłowych struktur sutka i ewentualnych zmian w jego obrębie (zmian ogniskowych w tym mikrozwapnień). Badanie może być trochę nieprzyjemne, lub bolesne, jednak korzyści z niego wynikające przewyższają te niedogodności.

Mammografia może mieć charakter diagnostyczny jaki i profilaktyczny (skrining). Celem badań skriningowych jest wykrycie raka piersi na jak najwcześniejszym stadium jego rozwoju, co w istotny sposób poprawia rokowania dla pacjentki.

Badanie mammograficzne może być również wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki Raka Piersi. Skierowany on jest do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonanej mammografii w ramach programu profilaktyki oraz nie chorowały nigdy na raka piersi.

Badanie polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich w dwóch projekcjach dla każdego sutka (skośnej i osiowej), w przypadku określonych wskazań wykonuje się również zdjęcia celowane. Optymalny czas na wykonanie mammografii w przypadku kobiet miesiączkujących to 5-10 dzień cyklu. Kobiety po menopauzie mogą wykonać badanie w dowolnym dniu. Przed badaniem należy poinformować o wynikach wcześniej wykonanych badań, ciąży, przebytych operacjach piersi, oraz hormonoterapii. W dniu badania nie należy używać dezodorantu ani pudru – środki te mogą spowodować zmianę obrazu mammograficznego.

Najważniejsze wskazania do wykonania mammografii:

  • podejrzenie procesu złośliwego
  • podejrzenie zmiany łagodnej w celu dokładniejszej diagnostyki
  • ból piersi
  • wyciek z brodawki sutkowej
  • przed rozpoczęciem hormonoterapii
  • kontrola skuteczności leczenia (operacyjnego, chemio- lub radioterapii)
  • kobiety, u których w rodzinie wystąpił rak piersi lub z potwierdzona mutacją w obrębie genów BRCA1/BRCA2

 

Pierwsze badanie mammograficzne należy wykonać miedzy 35 a 40 rokiem życia.