Rak jajnika ? jak go rozpoznać?

Diagnostyka i rozpoznanie zwłaszcza wczesnego stadium zaawansowania raka jajnika nastręcza wiele trudności. Problemy z wczesnym wykrywaniem, a co za tym idzie ze skutecznym leczeniem raka jajnika wynikają ze skąpoobjawowego i niespecyficznego przebiegu choroby. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, utrata apetytu, osłabienie. Objawy te są mało charakterystyczne, i często mylone są z problemami gastrycznymi.

Nie istnieją badania przesiewowe pozwalające wykryć raka jajnika, za wyjątkiem postaci uwarunkowanej genetycznie. W pierwszej kolejności należy wykonać badanie ginekologiczne w połączeniu z badaniem USG. Istotnie pomocna jest ocena markerów CA 125, HE4, oraz test ROMA. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badań dodatkowych w tym m. in. usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej, tomografia lub rezonans miednicy i jamy brzusznej.

Należy jednak pamiętać, że ostateczne rozpoznanie jest możliwe tylko i wyłącznie w oparciu o badanie histopatologiczne.

Ryzyko zachorowanie na raka jajnika jest największe u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Dlatego tak istotne jest, aby kobiety po 50 roku życia wykonywały regularnie kontrolne badanie ginekologiczne oraz badanie USG. To najprostsza metoda wykrywania podejrzanych zmian w obrębie jajnika, choć drobne zmiany często są trudne do uwidocznienia.

Pamiętaj ! Im szybciej rak jajnika zostanie wykryty tym większe są szanse na jego wyleczenie.