Co to jest cytologia?

Badanie cytologiczne jest badaniem prostym, szybkim i praktycznie bezbolesnym. Służy profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych jak również raka inwazyjnego szyjki macicy. Głównym celem regularnego wykonywania badania cytologicznego jest wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy na bardzo wczesnym etapie rozwoju.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Po założeniu do pochwy wziernika ginekologicznego i uwidocznieniu szyjki macicy wprowadza się do pochwy specjalną szczoteczkę. Jej koniec umieszcza się w ujściu zewnętrznym szyjki macicy i wykonując kilka obrotów pobiera się komórki nabłonkowe z szyjki macicy, które następnie poddaje się utrwaleniu i analizie mikroskopowej.

Jak się przygotować?

  • badanie cytologiczne najlepiej wykonać 2 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego i 4 dni przed wystąpieniem następnego (najlepiej w pierwszej połowie cyklu)
  • 24 godziny przed badaniem cytologicznym należy wstrzymać się od współżycia płciowego
  • na 3 dni przed badaniem cytologicznym nie należy stosować żadnych leków ani preparatów dopochwowych
  • należy poinformować ginekologa o ewentualnych dolegliwościach mogących świadczyć o stanie zapalnym w obrębie narządu rodnego

Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego – co dalej?

W każdym przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego konieczna jest konsultacja lekarska. W niektórych przypadkach wymaga on ścisłej obserwacji i monitoringu. W innych konieczne jest poszerzenie diagnostyki (kolposkopia, pobranie wycinków, wykonanie konizacji szyjki macicy) celem uzyskania pełnego rozpoznania i postawienia diagnozy. O zakresie dalszego postepowania decyduje lekarz prowadzący.